Wysłany: 13:23, 29 11 2007 |
|
|
Omlet |
większy pożeracz systemów |
|
|
Dołączył: 27 Lis 2007 |
Posty: 449 |
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/3
|
Skąd: Dynia |
|
|
|
|
|
|
Witam wszystkich,
chciałbym zaprezentować wam raczej niesczególnie wielki system, nad którym pracuję już od jakiegoś czasu. Poniżej zamieszczam pełną rozpiskę gry na P19 (może być nieco chaotyczna, więc czekam na wszelkie pytania), wkrótce postaram się zamieścić także linki do pierwszych grafik, a być może czegoś jeszcze (jeśli będzie zainteresowanie). W każdym razie - zapraszam do lektury.
1. O czym jest twoja gra?
Dark City (nazwa robocza, na pewno ulegnie zmianie) to opowieść o Mieście – wiecznym tworze, istniejącym by zapewnić byt trójce bóstw, zaklętych w gigantycznych Wieżach – prastarych maszynach różnicowych. Ludzka pamięć jest zbyt zawodna, by określić wiek Miasta – większość jego mieszkańców - jeżeli w ogóle zastanawia się nad tym - twierdzi że istnieje ono od zawsze i nigdy nie było nic innego.
Metropolia przypomina jeden wielki organizm, układankę w której żaden element nie może działać niepoprawnie. Społeczeństwo podzielone jest na Kasty, z których każda ma inne zadania i obowiązki wobec całego społeczeństwa i wobec Wież, których istnienie warunkuje istnienie Miasta, i na odwrót. Ludzie zasilają Wieże, bogowie strzegą ludzi przed niebezpieczeństwem czyhającym na zewnątrz (mówi się, że Miasto leży po środku nieskończonego oceanu pustki czy też wręcz piekieł).
2. Co robią postacie?
Gracze w większości przypadków wcielają się w postaci wysłanników trzech Zakonów, sprawujących władzę nad Miastem. Każdy Zakon przyporządkowany jednej z trzech Wież Bogów. Zadaniem graczy będzie kontrola sytuacji w metropolii – zarówno pod względem politycznym (mimo pozornego współgrania Kast nie jest tak idealnie, jak by mogło się z początku wydawać), jak i typowego wygrzewu (buntownicy, pariasi, niebezpieczeństwo z zewnątrz i z podziemi ciągnących się poniżej aglomeracji).
3. Co robią gracze(wliczając w to mg, jeśli jest taki)?
Gracze grają, MG prowadzi rozgrywkę, kreuje sesje. Total standard.
4. W jaki sposób opisany świat(lub jego brak) wzmacnia to, o czym jest gra?
Gra opowiada o jednym, konkretnym miejscu, więc wsparcie jego opisu dla konwencji systemu jest oczywiste. Informacje na temat miejsc zostaną poparte odpowiednimi cytatami mieszkańców metropolii, mającymi pomóc budować obraz Miasta, tak samo opisy samych mieszkańców – zarówno ogólny obraz Kast i Zakonów, jak i znaczniejszych czy bardziej istotnych person.
5. W jaki sposób tworzenie postaci wzmacnia to, o czym jest gra?
Jako że gracze wcielają się w postacie Zakonników samo tworzenie bohatera nabiera istotnego wymiaru. Trzy odmienne kulty posiadające odmienne założenia (psionicy, użytkownicy i odkrywcy antycznej technologii oraz szpiedzy i skrytobójcy) dające spory wachlarz możliwości interakcji z otoczeniem, a także kształtowanie części układów z „enpecami” oraz wpływów już na poziomie kreacji postaci (historia bohatera mogąca mieć istotny wpływ na rozgrywkę).
6. Jakie zachowania / style gry nagradza twoja gra(lub karze, jeśli to konieczne)?
Nagradzane: postępowanie zgodne z credo Zakonu (lub Kasty, zależnie w jaką postać wcielił się gracz), opieka nad Miastem i jego spójnością, współpraca graczy praktycznie jest nieunikniona ze względu na różne sfery wpływów Zakonów. Gracz wspierający Miasto i działający rozsądnie zyskuje poparcie i pozycję, choć nic nie stoi na przeszkodzie by drużyna stała po przeciwnej stronie barykady (chociaż w zasadzie może to poważnie naruszyć stabilność realiów i sens systemu).
Karane: bezsensowne nadużywanie możliwości i uprawnień postaci (status społeczny), totalne nie przywiązywanie wagi do charakteru bohatera
7. W jaki sposób style gry / zachowania są w twojej grze nagradzane lub karane?
Współpraca, zaangażowanie, działanie zgodnie z wykreowaną na karcie postacią (zarówno pod względem historii postaci, która może mieć istotny wpływ na rozgrywkę, jak i postępowanie według założeń charakteru i / lub reguły Zakonu), kreatywne wykorzystywanie swoich umiejętności, czynny udział w kreowaniu historii itp.
8. Jak w twojej grze rozdzielone są możliwości narracji i odpowiedzialność?
Za przebieg rozgrywki pod względem kreacji świata i kontroli wydarzeń odpowiedzialny jest Mistrz Gry.
9. Co twoja gra robi, żeby przyciągnąć uwagę graczy, ich udział i zaangażowanie(np. Co twoja gra robi, żeby się przejmowali)?
Daje możliwość wcielenia się w nietypową postać żyjącą w nietypowym miejscu. Umożliwia działanie zarówno na poziomie typowego „mięcha” jak i wywieranie wpływu na wydarzenia w całym świecie gry, zaś dokładny opis realiów powinien stanowić inspirację i pomoc dla MG w wymyśleniu fabuły.
Specyficzny klimat (mocno industrialne krajobrazy, przypominające nieco czasy rewolucji przemysłowej, zawiły rozkład metropolii i nieustanne zagrożenie z zewnątrz) powinien także przyciągnąć część potencjalnych odbiorców, lecz niestety równie dużą ilość może odrzucić.
10. Jaki jest sposób rozstrzygania / mechanika w twojej grze?
Mechanika systemu opiera się na rzutach 2k6 i raczej już standardowych w dzisiejszych czasach poziomach trudności. Aby test zakończył się powodzeniem należy przy użyciu kostek (dodając do wyniku rzutu modyfikatory za wartość umiejętności) uzyskać liczbę większą lub równą PT. W niektórych przypadkach (posiadane specjalizacje bądź mistrzostwo w umiejętności i / lub implanty etc.) podczas testu używane jest 3k6 lub nawet 4k6, jednak zawsze bierzemy pod uwagę wynik na dwóch kościach.
System techniczny pozbawiony jest typowych liczbowych statystyk opisujących zarówno postać, jak i wszelkie inne istoty – wszelkie modyfikatory opisane są zestawem wad, zalet oraz innych cech specjalnych.
11. W jaki sposób rozstrzyganie wspomaga, to o czym jest gra?
Nie wspomaga.
12. Czy w twojej grze postacie się rozwijają? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Tak. Generalnie punkty doświadczenia (uwarunkowane mechaniką, umożliwiające rozwijanie umiejętności oraz dokupywanie cech specjalnych) oraz pięcie się w górę struktur zakonnych (uwarunkowane fabułą i poczynaniami postaci).
13. W jaki sposób rozwój postaci(lub jego brak) wspomaga to, o czym jest gra?
Wzrost statusu społecznego daje postaci większe możliwości działania, a tym samym współtworzenia jeżeli nie świata, to przynajmniej jego działania / współgrania.
14. Jaki efekt chcesz swoja grą wywołać u graczy?
Wczucie się w realia i samą grę, współpracę pomiędzy członkami drużyny. Przejęcie rolą bohatera i twórczego myślenia „za który sznurek pociągnąć” by lepiej zarządzać Miastem. Chociaż prawdę mówiąc najbardziej zależy mi na tym, by zarówno gracze, jak i Mistrz Gry po prostu dobrze się bawili :)
15. Jakie elementy twojej gry zostały dokładniej opisane. Dlaczego?
Zakony (zarówno pod względem struktury, kultu oraz posiadanych technologii, możliwości, wpływów itp.) – ze względu na fakt wcielania się graczy w ich przedstawicieli, oraz Miasto, stanowiące cały świat gry – patrz punkt czwarty.
16. Jakie elementy twojej gry najbardziej cię ekscytują / interesują? Dlaczego?
Świat (odmienność, ograniczona wielkość lecz przez to szczegółowość opisu), konwencja i ogólny nastrój (ciężki i przytłaczający). Dlaczego? Chyba po prostu lubię takie klimaty :)
17. Co twoja gra daje graczom, czego inne gry na dają, nie mogą dać lub nie chcą?
Specyficzny, mocno sprofilowany świat o koncepcji odmiennej od większości istniejących systemów oraz możliwość pogrania postacią posiadającą większe możliwości od zwykłego śmiertelnika. Na siłę można szukać porównań do Ptolusa czy bardziej Cadwallona, lecz konwencją Dark City jest steam / cyberpunk (chociaż nie potrafię jednoznacznie zaszufladkować tej gry), a nie fantasy jak w ww. przykładach.
18. Czy chcesz swoja grę opublikować i w jaki sposób?
Tak, najprawdopodobniej będzie dostępna w druku na żądanie lub niskonakładowych seriach.
19. Jaki jest twój docelowy czytelnik?
Kieruję tą grę głównie do ludzi szukających systemu odmiennego od reszty, wyłamującego się z utartych schematów (przynajmniej pod niektórymi względami) i osadzonego w ciężkim, dość przytłaczającym klimacie.
Ze względu na specyficzne, ograniczone realia Dark City może być dość trudnym orzechem do zgryzienia dla początkujących graczy i MG. |
|
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Omlet dnia 11:33, 28 12 2007, w całości zmieniany 1 raz
|
|
|
|
|